Menu
Prezývka:Heslo:
Staň sa členom Klubu
Pes a jeho čuch
Pes má tie isté zmysly ako človek, ale výrazne sa odlišujú svojou účinnosťou. Vyplýva to z rozdielnych potrieb predkov psa a predkov človeka.
Psy majú vynikajúci čuch. čuchové orgány psa sú znamenité a podstatne (až milión ráz) lepšie ako čuchové orgány človeka. Iba úhory majú lepší čuch ako psy.Psy registrujú pachy citlivejšie než najdokonalejšie prístroje, a preto pomáhajú pátrať po výbušninách, drogách i ľuďoch. Ako sú to schopné?
Pachy sa skladajú z molekúl chemických látok, ktoré sa vznášajú vo vzduchu. Keď sa tieto pachy dostanú v nose na špeciálnu čuchovú membránu, nervové podnety sprostredkúvajú do príslušnej časti mozgu „pachovú informáciu".Dokonale vyvinuté čuchové centrum psa je oveľa väčšie ako čuchové centrum človeka. Čuchová plocha v nose dospelého človeka je približne 3 cm2, kým v priemernom nose psa tvorí takmer 130 cm2.Pes na čuchovej membráne má tiež oveľa viac senzorických buniek než človek. Človek máva päť miliónov senzorických buniek. Jazvečík ich má 125 miliónov, foxteriér 147 miliónov a nemecký ovčiak 220 miliónov.
Pri ňuchaní pomáha psovi vlhký nos: rozpúšťa poletujúce molekuly, privádza ich do styku s čuchovou membránou a odstraňuje staré pachy.
Stopárske psy využívajú skutočnosť, že tak ako odtlačky prstov, aj pach každého človeka je jedinečný. Pes spoznáva „pachový obraz" danej osoby. Závery si robí podľa vyparovania rozličných čiastočiek pachu. To mu umožňuje pobehnúť niekoľko metrov v stope, zaregistrovať v pachovom obraze zmeny a určiť, ktorým smerom sa hľadaná osoba uberala.
Zdroj:afgan.sweb.cz Foto: www.stvornohikamarat.estranky.sk www.psickar.sk pixabay.com

Tvoj komentár: (komentovať môžeš len ak si prihlásený v klube)