Menu
Prezývka:Heslo:
Staň sa členom Klubu
Píšťalka z vŕby.
Máme tu niečo pre chalanov. Vyrob si vlastnú píšťalku. Stačí ti vetvička z vŕby a nôž :)
Odrež jeden rovný prút, hrubý asi ako ukazovák. Treba sa hlavne snažiť vybrať čo najrovnejší a bez pukov. Hladkým šikmým rezom vytvoríte prednú časť píšťalky.
Prvým krokom je uvoľnenie kôry. Poklepaním po celom povrchu tvrdým predmetom, napríklad rúčkou noža (držiac za čepeľ) si veľmi pomôžeš, samozrejme tak, aby to kôru nepoškodilo. Potom stačí silne skrútnuť prút v rukách a kôra sa pekne uvoľní.
Ďalej vráť kôru do pôvodnej polohy a nejaké 3cm od kraja urob zárez tak, ako je na fotke. Funkčnosť píšťalky záleží na tom, ako precízne tento zárez urobíš. Potom urob rez po celom obvode drievka podľa toho, akú dlhú píšťalku chceš.
Telo píšťalky opatrne zvleč dole a odrež štuplík, ktorým vytvoríš vzduchový kanálik. Miesto už máš označené zárezom.Štuplík, na ktorom jemne zrežeš vrchnú časť vsuň naspäť do prednej časti píšťalky a tým vytvoríš kanálik pre vzduch.
Je to naozaj jednoduché a celkom zábavné. Vŕbová píšťalka má však jednu nevýhodu. Nieje nejak extra trvanlivá, rýchlo zoschne, popraská a stane sa nefunkčnou. Iné je však vyrobiť si trvanlivú píšťalku z bazy, dokonca je možné zhotoviť aj flautu.
Zdroj:wordpress.com Foto:wordpress.com

Tvoj komentár: (komentovať môžeš len ak si prihlásený v klube)

margareta zigova

megi

17:53:36   08. 01. 2016
dobre neni to zlé ale načo by mi to bolo ešte by ma mama vyhodila s domu aj s píšťalkou

JESSICA Ondrušková

jessica123

13:22:55   02. 09. 2015
No nič moc ja viem s vrby upliest košík

Neznáma Osoba

mia1008

16:40:46   14. 08. 2015
Povedala by som skvôr že pre mňa ;) chodím do skautingu